Nákupní průvodce: šicí stroje

02.06.2014 11:03

 

Prvním krokem výběru šicího stroje je kritický pohled na vlastní schopnosti: Budu dobrá švadlenka? Opravdu se šití stane mým koníčkem? Nebo budu stroj používat jen ke spravování či občasnému zkracování rukávů a nohavic a k šití nenáročných maličkostí? Upřímné odpovědi by měly vyloučit zbytečně vyhozené peníze za šicí stroj s funkcemi, které se posléze v domácí praxi nevyužijí, anebo dokonce jeho dřímání někde v koutě komory.

Před cestou do obchodu, vždy specializovaného a nejlépe s předváděcím centrem, je zapotřebí se rozhodnout mezi šicím strojem mechanickým a elektronickým. Mechanické modely jsou vybaveny ovládáním na mechanickém principu, většinou se jedná o otočná kolečka, elektronické (zpravidla s displejem) se ovládají tlačítky, otočným kolečkem nebo klávesnicí; některé jsou vedle nožního spínače vybaveny i šoupátkovým ručním spínačem, což ocení nejenom handicapovaní.

Jak mezi mechanickými, tak mezi elektronickými šicími stroji se najdou dobré výrobky za příznivé ceny, jak ostatně potvrdil i náš test. Výsledky naleznete na www.dtest.cz/sici-stroje.

 

Jednoduchost nade vše

Důležité je, aby se šicí stroj dal dobře obsluhovat. Všechny důležité úkony musí být co možná nejjednodušší. A zjistit se to dá pouze při předvedení prodávajícím a následně pod jeho vedením i vlastním vyzkoušením. V dobrém obchodě vaši zvídavost uvítají, předejdou tak možným budoucím nedorozuměním a problémům. Vyplatí se vzít si s sebou několik vzorků různých látek a nezapomenout ani na elastické (streč, žerzej) a silnější materiály.

Nechte si předvést a poté i vyzkoušejte základní kroky:

  • navléknutí vrchní nitě,
  • navíjení spodní nitě,
  • nasazení pouzdra s cívkou do chapače a protáhnutí spodní nitě,
  • nastavení délky a šířky stehu,
  • napětí nitě a přítlak patky,
  • přehlednost programů a jejich volbu,
  • výměnu přítlačných patek,
  • ovládání nožního, případně ručního spínače.

Některé modely šicích strojů mají velkou nectnost: šijí velice rychle a nedokážou zvolnit tempo. Ideální je, aby stroj zvládal jak pomalé (kolem 70 stehů za minutu), tak i rychlejší šití. Regulace rychlosti může být buď skoková, nebo plynulá.

Důležité je přesvědčit se, jak stroj zvládá šití různých textilních materiálů a sledovat, zda neodvádí chybné stehy; s tímto problémem se můžete setkat při zpracovávání silnějších materiálů nebo při sešívání více vrstev. V ukázce by v žádném případě neměl chybět ani zpětný chod, který je důležitý nejen pro zapošívání.

Při praktické ukázce vnímejte hlučnost šicího stroje a vibrace a pozorně se také dívejte, zda nemá tendenci k „cestování“.

 

Nezbytný průvodce

Ač návody bývají to poslední, v čem se hledá pomoc, u šicích strojů jsou nepostradatelným průvodcem. Vždy je však zapotřebí přímo v obchodě do návodu nahlédnout, přesvědčit se, zda je skutečně návodný, zda v něm nechybí popisy částí stroje a seznam spoludodávaného příslušenství (zkontrolujte, zda avizované příslušenství u stroje je) a zda vám nejenom v začátcích povede ruku při každém úkonu a poradí, když budete tápat.

Z příslušenství, které je v ceně šicího stroje, věnujte pozornost přítlačným patkám. Některé, i drahé modely, jsou vybaveny pouze univerzální patkou, případně ještě patkou pro klikatý steh. Další patky, např. pro přišívání zipů, slepý steh, obnitkování, knoflíkové dírky, si budete muset dokoupit, pokud je ovšem výrobce jako speciální příslušenství vůbec dodává.

Je-li v návodu uvedeno, že daný stroj patří mezi bezúdržbové, tj. nevyžaduje mazání, přesto se bez péče neobejde. Musí se z něj pravidelně odstraňovat prach, nitky, chuchvalce a to nejenom z pouzdra cívky spodní nitě.

Mnohé modely nabízejí navíjení spodní nitě, aniž by se vrchní musela vyvléci z jehly; k navíjení dochází přímo přes ni. Tento způsob může ale navíjené nitě příliš namáhat.

 

Rovný a entlovací steh(pro začištění okrajů látek) je základem všech programů šicích strojů. Různé užitkové stehy vznikají z kombinací rovného a entlovacího stehu (model od modelu se liší např. různými délkami a šířkami stehu; nejvíce možných variací vzniká v případě variabilního plynulého nastavování délky a šířky stehu).

Overlockový steh(otevřený a uzavřený) začišťuje a obšívá okraje a vytváří zvlášť pevné lemy.

Neviditelný, slepý stehslouží pro neviditelná přišití lemu, tj. pro skryté lemování.

Elastický stehje potřebný zejména pro pružné (roztažné) materiály, hodí se i pro začišťování, zašívání a záplatování.

Knoflíkové dírkyse jednoduše a rychle zhotoví speciální patkou. Knoflík se do ní vloží, poté stroj automaticky obšije knoflíkovou dírku v přesné velikosti. Nenabízí-li stroj tuto funkci, musí se velikost dírky na látce vyznačit a pak obšít po jednotlivých krocích.

 

Zdroj - https://www.dtest.cz/clanek-1746/nakupni-pruvodce-sici-stroje